Oszczędzaj do 80% opłat za prąd!
LED działa 30 razy dłużej niż tradycyjna żarówka, 15 razy dłużej niż halogen i 4 razy dłużej niż świetlówka

 
Czego szukasz?

Co to jest światło

Kiedy włączamy żarówkę, wyzwala ona promieniowanie świetlne. Pod koniec XIX wieku naukowcy udowodnili, że wyzwalanie fotonów w próżni odbywa się w formie fal. Fale te nazywamy promieniowaniem świetlnym. Parametry promieni określane są za pomocą długości i wyrażane w nanometrach. Uwaga: lampy emitujące dużą ilość promieni niekoniecznie dają więcej światła – jest to zależne od długości fal widzialnych. Światło dzienne jest w pełnym zakresie światłem widzialnym.

Temperatura barwowa

Temperatura barwowa światla

Temperatura barwowa światla

Spektrum światła

Wszystkie promienie emitowane przez źródło światła są nazywane spektrum światła. Spektrum lampy można ustawić tak, by dawała fale UV lub IR.

Oddawanie barw

Wskaźnik oddawania barw oznaczony jako Ra określany jest z wykorzystaniem 8 barw testowych.

Promieniowanie ultrafioletowe
Długość promieni UV zawiera się pomiędzy 100nm, a 380nm.
Promienie o długości powyżej 380nm przechodzą w widzialne, zaś te o długości poniżej 100nm są określane mianem promieni X.
Promienie UV są często używane w medycynie (dezynfekcja), przemyśle (produkcja obwodów), jak również do farbowania sztucznych tkanin. Praca przy obsłudze urządzeń emitujących promienie UV powinna być wykonywana z zachowaniem najwyższych środków bezpieczeństwa. Jeśli kwestia owa zostanie zaniedbana, możemy być narażeni na poważne niebezpieczeństwo (głównie dla oczu i skóry). Wiele lamp emituje promienie UV. Za przykład mogą tu posłużyć lampy halogenowe, które oprócz promieniowania nieszkodliwego dla człowieka emitują także promienie UV. Dlatego producenci, projektując lampy i używając nowych technologii do redukcji emisji promieni ultrafioletowych, wynaleźli specjalne szklane filtry (technologia UV STOP).
Istnieją trzy rodzaje promieni UV: UV A, UV B, UV C. Najmniejsza długość fali UV jest najbardziej niebezpieczna dla człowieka.

Promieniowanie podczerwone (I.R.)

Długość jego fali zawiera się pomiędzy 780nm, a 1mm. Powyżej rozpoczynają się fale Hz (radio, radar). Promieniowanie podczerwone jest wykorzystywane w urządzeniach elektrycznych służących do ogrzewania żywności (kuchnie elektryczne), w przemyśle, do osuszania (farby), jak również w medycynie (fizjoterapia).

źródło: http://www.wojnarowscy.com.pl/

Print Friendly, PDF & Email

Dodaj swój komentarz


Moja historia

Pan Andrzej Kalinowski

Do niedawna w podbitce mojego domu zamontowane miałem zwykłe żarówki. Niestety przy takim rozwiązaniu nie wchodziło w grę oświetlenie domu przez całą noc. Wymieniłem je na żarówki LEDowe na gwincie Gu10 i teraz 10 żarówek na podbitce pobiera tylko 25 W zamiast 250W! Oszczędność jest niesamowita, a domek pięknie oświetlony przez całą noc.

Zobacz inne historie...

W elektrykon.pl polecamy produkty elektryczne, żarówki led i świetlówki, tanie oprawy

 w elektrykon.pl polecamy

Żarówki diodowe LED Żarówki powerLED Taśmy LED SMD i RGB Świetlówki energooszczędne Akcesoria LED, piloty, sterowniki RGB Lampy Nowodvorski Lampy na zewnątrz i ogrodowe Oprawy domowe LED Czujniki i automatykę domową Zasilacze i transformatory  

Wszystkie produkty