Oszczędzaj do 80% opłat za prąd!
LED działa 30 razy dłużej niż tradycyjna żarówka, 15 razy dłużej niż halogen i 4 razy dłużej niż świetlówka

 
Czego szukasz?

LED - co to jest - często zadawane pytania

Wszystko o co chciałeś zapytać, ale nie miałeś okazji. Począwszy od rozwinięcia skrótu LED, a skończywszy na wyjaśnieniu dlaczego PowerLED posiadają radiatory. Przeczytaj i przejdź na LEDy!

Dioda LED (z ang. „Light Emitting Diode” — dioda emitująca światło) to źródło światła, w którym strumień świetlny jest wytwarzany w wyniku ruchu elektronów w materiale półprzewodnikowym. Rozwiązanie to powoduje, że lampy LED nie nagrzewają się do wysokich temperatur, nie przepalają się i są całkowicie bezpieczne w użytkowaniu.

Dynamiczny rozwój technologii LED na przestrzeni ostatnich dziesięciu spowodował znaczący wzrost jakości strumienia świetlnego emitowanego przez diodowe źródła światła. Wybór lamp Spectrum LED pozwoli Ci cieszyć się światłem jaśniejszym niż kiedykolwiek o niespotykanej dotąd jakości energetycznej.

Jeszcze kilkanaście lat temu diody służyły głównie do sygnalizowania zasilania w urządzeniach (np. w komputerach). Obecnie doskonale sprawdzają się jako oświetlenie główne stosowane w domach oraz na szerszą skalę. Źródła światła Spectrum LED dają nam niespotykane dotąd możliwości aranżacyjne. Ich szeroka paleta barw, począwszy od jasnego, białego światła zbliżonego do światła dziennego przez delikatne i subtelne światło akcentujące, a skończywszy na oszałamiającej feerię barw emitowanych przez paski LED, wydobędzie piękno oświetlanych obiektów i pomieszczeń. Nigdy jeszcze światło nie uwalniało tylu emocji.

Jasność systemów oświetleniowych opartych na technologii diodowej ciągle wzrasta. W Spectrum LED konsekwentnie pracujemy nad tym, by w pełni wydobyć jej szeroki potencjał. Lampy LED rozświetlają coraz większą ilość ulic i miast. Mamy nadzieję, że już wkrótce rozświetlą większość z naszych domów.

Pytania i odpowiedzi

Co oznacza skrót LED?

Skrót LED to z angielskiego „dioda emitująca światło” (Light Emitting Diode)

Czy lampa LED jest żarówką?

Z technologicznego punktu widzenia lampa LED nie jest żarówką, lecz półprzewodnikowym źródłem światła promieniującym światło widzialne. W praktyce to rozróżnienie nie ma jednak wielkiego znaczenia, skoro za żarówkę powszechnie uważamy to, co emituje światło. Lampy LED są efektywnymi zamiennikami tradycyjnych żarówek. Dlatego też coraz częściej słyszymy o żarówkach LED.

Czym się różnią lampy LED od żarówek żarowych?

Tradycyjna żarówka emituje światło za pośrednictwem żarnika wytwarzającego pod wpływem przechodzącej przez niego energii ciepło, które z kolei generuje strumień świetlny. W technologii diodowej wytwarzanie strumienia świetlnego jest natomiast wynikiem procesu elektroluminescencji: pod wpływem energii w półprzewodniku następuje ruch elektronów, które oddają pobraną energię w postaci fotonu czyli światła widzialnego przez oko ludzkie. To właśnie dzięki procesowi elektroluminescencji lampy LED nie przepalają się i nie nagrzewają się do wysokich temperatur.

Dlaczego diody LED pobierają tak mało energii w porównaniu z tradycyjną żarówką?

Diodowe źródła światła nie emitują światła za pośrednictwem żarnika, który w tradycyjnych żarówkach oddaje tylko 10% energii w postaci światła. Pozostała jej część jest zamieniana na ciepło, co znaczy, że jest po prostu marnotrawiona.

Czy lampy LED są dostępne na standardowych trzonkach?

Tak. Z małymi wyjątkami lampy LED są osadzane na standardowych trzonkach GU10, GU5,3, GU4, E27, E14 i G53.

W jakim aspekcie lampy LED przewyższają świetlówki kompaktowe?

Lampy LED świecą przede wszystkim cztery razy dłużej niż świetlówka kompaktowa, co powoduje, że zwyczajowe określenie świetlówki jako energooszczędnego źródła światła okazuje się problematyczne. Co więcej, lampa LED zapala się od razu, a jej częste zapalenie i gaszenie nie ma żadnego wpływu na jej żywotność. W przypadku świetlówek kompaktowych to właśnie ich rozruch powodował większy pobór energii i w znaczący sposób skracał ich żywotność. Dlatego też należy pamiętać, że świetlówek najlepiej używać w pomieszczeniach, gdzie z oświetlenia korzysta się przez dłuższy czas. W przypadku gdy je opuszczamy na krótko, bardziej racjonalnym rozwiązaniem okazuje się pozostawienie zapalonego światła. Wraz lampami LED ten problem znika: zapalamy je wtedy gdy potrzebujemy światła i nie musimy się martwić jak to wpływa na ich żywotność.

Czy źródła światła LED nie wymagają utylizacji?

Lampy LED są obecnie najbardziej przyjaznymi dla środowiska źródłami światła. W porównaniu z popularnymi świetlówkami kompaktowymi nie zawierają rtęci, nie są odpadem niebezpiecznym i dlatego nie wymagają utylizacji. NIE ZNACZY TO JEDNAK, ŻE MOŻNA JE SWOBODNIE WYRZUCIĆ W LESIE WIERZĄC, ŻE ULEGNĄ ROZKŁADOWI NICZYM PAPIER EKOLOGICZNY LUB ODPAD SPOŻYWCZY.

Skąd biorą się oszczędności płynące z używania lamp LED skoro są one kilku- lub kilkunastokrotnie droższe od innych źródeł światła?

Rzeczywiście, decyzja o zakupie jednej lampy LED, biorąc pod uwagę cenę tradycyjnej żarówki, wydaje się nieracjonalna pod względem ekonomicznym. Nie zapominajmy jednak, że ze sztucznego światła korzystamy codziennie we wszystkich pomieszczeniach domowych, stąd na czynnik ekonomiczny należy spojrzeć z dłuższej i szerszej perspektywy biorąc pod uwagę przede wszystkim koszty zużycia energii elektrycznej.

Jak mierzyć żywotność lamp LED?

W przeciwieństwie do innych źródeł światła dostępnych na rynku lampy LED się nie spalają, lecz z czasem wygasają. Większość producentów za koniec żywotności źródła światła LED uznaje moment, w którym traci ono 30% ze swej optymalnej skuteczności. Należy również pamiętać, że na żywotność lampy LED mają wpływ takie czynniki jak ciepło, wilgotność, napięcie i jakość samych diod.

Jak długo świecą lampy LED?

Określając żywotność diodowych źródeł światła należy przede wszystkim wziąć pod uwagę ich dzienne zużycie. Wielu producentów na opakowaniach podaje maksymalną żywotność jaką źródło światła uzyskuje w warunkach laboratoryjnych. Nie jest to informacja nieprawdziwa, ale zbędna, ponieważ warunki laboratoryjne nigdy nie znajdują swojego potwierdzenia w rzeczywistości. Według średnich obliczeń, zamontowane źródło światła świeci cztery godziny dziennie. Przy takim założeniu średnia żywotność lampy LED wynosi 30 000 godzin (ok. 10 lat).

O ile żywotność lamp LED jest dłuższa w porównaniu z pozostałymi źródłami światła?

Lampa LED dobrej jakości świeci trzydzieści razy dłużej niż tradycyjna żarówka, piętnaście razy dłużej niż halogen oraz cztery razy dłużej niż świetlówka energooszczędna.

Czy to prawda, że diody LED w ogóle nie emitują ciepła przekształcając całą energię na światło?

Nie, nie jest to prawda. Należy jednak podkreślić, że ilość emitowanego przez lampę LED ciepła jest znikoma, dzięki czemu jej wydajność jest trzydziestokrotnie większa w porównaniu z tradycyjną żarówką. Co więcej, emitowane ciepło nie jest odpadem, a efektem wynikających z właściwości półprzewodnika, czyli płytki krzemowej, która podczas przepływu przez nią prądu emituje ciepło, tak jak to się dzieje w przypadku procesów komputerowych.

Jaka jest różnica między diodą LED a diodą Power LED?

Dioda Power LED to dioda wysokiej mocy emitująca światło o wartości do 85 lumenów. Dla diod LED strumień ten wynosi od 1 do 2 lumenów. Wartość strumienia świetlnego dla źródła światła LED będzie zatem sumą wartości światła emitowanego przez każdą z diod w nim zabudowanych.

Jaką moc ma pojedyncza dioda typu Power LED?

W przypadku źródeł pojedynczego zastosowania, moc pojedynczej diody Power LED wynosi 1-3W. W szczególnych przypadkach moc ta może wynosić nawet 7W.

Czy ciepło ma negatywny wpływ na żywotność lamp LED?

Tak. Jego niewłaściwe odprowadzanie prowadzi do ciągłego wzrastania temperatury pracy diody, co w efekcie doprowadzi do całkowitej redukcji emisji światła.

Dlaczego lampy LED są wyposażone w radiatory?

Ponieważ prawie całe ciepło jakie produkuje dioda LED podczas emisji światła jest wydzielane od strony jej zasilania i musi być sprawnie odprowadzane. Należy jednak pamiętać, że temperatura, do jakiej nagrzewa się obudowa i radiator jest o wiele niższa niż w wypadku tradycyjnych źródeł światła. Po stronie strumienia światła dioda emituje bardzo małą ilość ciepła, prawie niewyczuwalną w niektórych przypadkach.

źródło: http://www.wojnarowscy.com.pl/

Print Friendly, PDF & Email

komentarze 3

  1. kafka pisze:

    Super, dzięki za objaśnienie. Do tej pory w całym mieszkaniu używałem żarówek energooszczędnych, które muszę przyznać „zdają egzamin”. Jednak teraz zamierzam to zmienić.

  2. Kawa pisze:

    Zastanawia mnie właśnie realna żywotność żarówek typu led. Dobrze, że są dostępne żarówki o różnej barwie światła. Osobiście lubię usiąść w fotelu z filiżanką kawy i książką, mając energooszczędne źródło ciepłego światła obok siebie 🙂

  3. stasia pisze:

    czy maleńka żaróweczka podłączona w tym przypadku do małej figurki Matki Bożej może działać bez prądu,nadmieniam że już około pół roku nie działała po podłączeniu ,wyjęłam z figurki MB stała luzem w pobliżu okna słonecznego i o dziwo zaczęła świecić pewnego dnia, proszę o odpowiedż

Dodaj swój komentarz


Moja historia

Pan Andrzej Kalinowski

Do niedawna w podbitce mojego domu zamontowane miałem zwykłe żarówki. Niestety przy takim rozwiązaniu nie wchodziło w grę oświetlenie domu przez całą noc. Wymieniłem je na żarówki LEDowe na gwincie Gu10 i teraz 10 żarówek na podbitce pobiera tylko 25 W zamiast 250W! Oszczędność jest niesamowita, a domek pięknie oświetlony przez całą noc.

Zobacz inne historie...

W elektrykon.pl polecamy produkty elektryczne, żarówki led i świetlówki, tanie oprawy

 w elektrykon.pl polecamy

Żarówki diodowe LED Żarówki powerLED Taśmy LED SMD i RGB Świetlówki energooszczędne Akcesoria LED, piloty, sterowniki RGB Lampy Nowodvorski Lampy na zewnątrz i ogrodowe Oprawy domowe LED Czujniki i automatykę domową Zasilacze i transformatory  

Wszystkie produkty