Oszczędzaj do 80% opłat za prąd!
LED działa 30 razy dłużej niż tradycyjna żarówka, 15 razy dłużej niż halogen i 4 razy dłużej niż świetlówka

 
Czego szukasz?

LED a ekologia

Według raportu World Energy Outlook opublikowanego przez Międzynarodową Agencję Energetyczną (IEA), do roku 2030 światowa emisja dwutlenku węgla może wzrosnąć nawet o 45%, co spowoduje średni wzrost temperatury na świecie nawet o 6°C. Tak znaczny wzrost temperatury na Ziemi może spowodować topnienie lodowców, podniesienie poziomu mórz, wymierania gatunków oraz intensyfikację anomalii pogodowych, takich jak upały, gradobicia, huragany lub trąby powietrzne.

Szacuje się, że obecnie 20% całkowitej światowej emisji dwutlenku węgla jest wynikiem stosowania przez człowieka oświetlenia.

Zacznij od siebie

Potrzeba uświadomienia sobie globalnego problemu, przed którym stanął współczesny świat dotyczy nas wszystkich. Każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia jego skali wybierając źródła światła oparte na technologii diodowej – najbardziej energooszczędne i przyjazne środowisku źródła światła dostępne obecnie na rynku. Przejście na oświetlenie LED może stanowić najprostszy gest ekologiczny, który będzie przyjazny zarówno środowisku jak i naszym portfelom.

Eko-nomicznie

Posłużmy się przykładem: W 2009 roku w jednym z polskich miast podjęto decyzję o zamianie ok. 900 tradycyjnych lamp sodowych na oświetlenie Spectrum LED w chętnie uczęszczanej przestrzeni publicznej. Mimo że cena zakupu jednej lampy LED była kilkukrotnie wyższa w porównaniu z lampami sodowymi, oszczędności wynikające z samego zużycia energii w perspektywie jedenastu lat wyniosą aż półtora miliona złotych! Co więcej, koszty samej inwestycji będą mniejsze o 600 000 złotych. I wreszcie nieoceniona wartość dla nas samych i otaczającego nas środowiska: instalacja lamp Spectrum LED na całym terenie to grubo ponad półtorej tony dwutlenku węgla mniej w atmosferze. Nie trzeba wiele, by wyobrazić sobie w jak znaczący sposób poprawiłaby się jakość naszego życia, gdyby opisywana inwestycja obejmowała na przykład całe miasto.

Trwała zmiana otaczającej nas przestrzeni powinna jednak brać początek w naszych własnych domach.

źródło: http://www.wojnarowscy.com.pl/

Print Friendly, PDF & Email

komentarze 4

 1. Bogdan pisze:

  W dalszym ciągu zmiana oświetlenia domowego na LED idzie strasznie topornie w naszym kraju. Nie rozumiem dlaczego, przecież są prawie same tego zalety. Może to jakieś stare przyzwyczajenia ?

 2. Damian pisze:

  Ludzie nie lubią zmian – proste 🙂

 3. Marian pisze:

  Właśnie, po pierwsze nie lubią zmian, po drugie może nie do końca są świadomi co za tym idzie. Wydaje mi się, że po prostu nikt im nie przedstawił zalet jakie idą za stosowaniem tego rodzaju oświetlenia. Ekolodzy powinni wymyślić taką kampanie, gdzie jak aktywizatorzy chodzą po domach i przedstawiają zalety przejścia na oświetlenie LEDowe.

 4. Dimariano35 pisze:

  Już sam nie wiem, czy to prawda z tym ocieplaniem się klimat, bo zdania wśród naukowców są jak zwykle podzielone…

Dodaj swój komentarz


Moja historia

Pan Andrzej Kalinowski

Do niedawna w podbitce mojego domu zamontowane miałem zwykłe żarówki. Niestety przy takim rozwiązaniu nie wchodziło w grę oświetlenie domu przez całą noc. Wymieniłem je na żarówki LEDowe na gwincie Gu10 i teraz 10 żarówek na podbitce pobiera tylko 25 W zamiast 250W! Oszczędność jest niesamowita, a domek pięknie oświetlony przez całą noc.

Zobacz inne historie...

W elektrykon.pl polecamy produkty elektryczne, żarówki led i świetlówki, tanie oprawy

 w elektrykon.pl polecamy

Żarówki diodowe LED Żarówki powerLED Taśmy LED SMD i RGB Świetlówki energooszczędne Akcesoria LED, piloty, sterowniki RGB Lampy Nowodvorski Lampy na zewnątrz i ogrodowe Oprawy domowe LED Czujniki i automatykę domową Zasilacze i transformatory  

Wszystkie produkty