Oszczędzaj do 80% opłat za prąd!
LED działa 30 razy dłużej niż tradycyjna żarówka, 15 razy dłużej niż halogen i 4 razy dłużej niż świetlówka

 
Czego szukasz?

Ochrona przed wodą, pyłem i ciałami obcymi

Wielokrotnie spotkać się można z oznaczeniami stopni ochrony na różnych produktach elektrycznych (np. lampach, łącznikach, gniazdkach). Są to magiczne cyfry, które pozwalają nam szybko zrozumieć odporność urządzenia na wpływ czynników atmosferycznych, zanieczyszczeń, pyłów czy wody. Za pomocą prezentowanej tabeli można z łatwością ocenić przydatność urządzenia do naszych zastosowań, np. czy ta oprawka nadaje się do zatopienia w basenie 🙂

Słowem wstępu należy wyjaśnić trochę teoreii. Stopnie IP to po prostu klasyfikacja różnych stopni ochrony urządzeń elektrycznych, które są zapewniane przez obudowy tych urządzeń według normy PN-92/E-08106. Normy identyczne to: EN 60529:1991, IEC 529:1989, a odpowiedniki: VDE 0470, DIN 40050, BS 5490:1977. Co jednak oznaczają poszczególne cyfry?

Liczba znajdująca się po „IP” to tak naprawdę dwie cyfry. Pierwsza oznacza ochronę przed dostępem ludzi i zwierząt do niebezpiecznych części oraz ochrona przed zanieczyszczeniami, np. pyłem. Chodzi głównie o dostęp ciał obcych do wnętrza urządzenia. Druga z cyfr to stopień ochrony przed wodą.

Ochrona przed dostępem ludzi, zanieczyszczeń i ciał obcych:

0 – Brak ochrony

1 – Ochrona przed dużymi ciałami obcymi
Ochrona przed przypadkowym kontaktem z ciałem o dużej powierzchni, np. ręki, z ruchomym lub aktywnym wewnętrznym elementem, ale brak ochrony przed dostępem do tych części. Ochrona przed penetracją ciał o średnicach większych od 50mm.

2 – Ochrona przed średnimi ciałami obcymi
Ochrona przed kontaktem, np. palców, z ruchomym lub aktywnym elementem wewnętrznym. Ochrona przed penetracją ciał obcych o średnicach większych niż 12 mm.

3 – Ochrona przed małymi ciałami obcymi
Ochrona przed kontaktem z aktywnymi lub ruchomymi elementami wewnętrznymi, narzędzi, drutów itp. o grubości większej niż 2,5 mm. Ochrona przed ciałami obcymi o średnicach większych niż 2,5 mm.

4 – Ochrona przed drobinami ciał obcych
Ochrona przed kontaktem ruchomych lub aktywnych elementów wewnętrznych z ciałami obcymi o średnicach większych niż 1 mm.

5 – Ochrona przed koncentracją kurzu
Całkowita ochrona aktywnych lub ruchomych elementów. Ochrona przeciwko wpływom koncentracji kurzu. Ochrona przed kurzem nie jest kompletna, ale nie powinien on penetrować tych obszarów gdzie jest to niewskazane.

6 – Ochrona przed wnikaniem kurzu
Całkowita ochrona aktywnych lub ruchomych elementów wewnętrznych przed wpływem kurzu.

Ochrona przed dostępem wody:

0 – Brak ochrony

1 – Ochrona przed wodą kapiącą pionowo
Woda kapiąca pionowo nie powinna wywoływać żadnych niepożądanych efektów

2 – Ochrona przed wodą kapiącą pod kątem
Woda kapiąca pod kątem 15 stopni od pionu nie powinna wywoływać żadnych niepożądanych efektów

3 – Ochrona przed mgłą wodną
Woda spadająca pod jakimkolwiek kątem aż do 60 stopni od pionu nie powinna wywoływać żadnych niepożądanych efektów

4 – Ochrona przed rozbryzgami wody
Bryzgi wodne niezależnie od kierunku nie powinny wywoływać żadnych niepożądanych efektów

5 – Ochrona przed strumieniem wody
Strumień wodny z dyszy bezpośrednio lub pośrednio skierowany na obiekt nie powinien wywoływać żadnych niepożądanych efektów.

6 – Ochrona przed zalaniem
Nawet w przypadku czasowego zanurzenia, np. w wodzie morskiej, woda nie powinna wywołać żadnych niepożądanych efektów.

7 – Ochrona przed zanurzeniem
Woda nie może penetrować urządzenia jeżeli jest ono zanurzone z uwzględnieniem wskazanych warunków czasowych i ciśnieniowych.

8 – Ochrona przed zatopieniem
Nie mogą wystąpić żadne niepożądane efekty jeżeli urządzenie jest zatopione pod wodą.

Wszystkie urządzenia, które pracują za zewnątrz i są narażone na różne warunki atmosferyczne, powinny posiadać wysoki współczynnik ochrony, który gwarantuje im bezawaryjną pracę przez lata.

Print Friendly, PDF & Email

komentarze 2

  1. Tadeusz pisze:

    Przy pełnym uznaniu zastosowanych norm i przepisów odnośnie zabezpieczenia wszelkich IP, w tym w szczególności IP64, według mojej wiedzy zachodzi kolizja dla bezpieczeństwa z IP w sytuacji kiedy mamy do czynienia z instalacją elektryczną i instalacją gazową np. w kotłowni gazowej. Chodzi o układanie kabli elektrycznych, gdzie częstokroć elektrycy powołują się na IP 64 i nie bacząc na usytuowanie instalacji gazowej, nie zachowują warunków określonych w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. paragraf 164.

  2. Andrzej pisze:

    Szanowny p. Tadeuszu pana wiedza odrobinę kłóci się z zacytowaną ustawą gdyż mówi ona o instlacji gazowej prowadzonaej w pobliżu instalacji elektrycznej

Dodaj swój komentarz


Moja historia

Pan Andrzej Kalinowski

Do niedawna w podbitce mojego domu zamontowane miałem zwykłe żarówki. Niestety przy takim rozwiązaniu nie wchodziło w grę oświetlenie domu przez całą noc. Wymieniłem je na żarówki LEDowe na gwincie Gu10 i teraz 10 żarówek na podbitce pobiera tylko 25 W zamiast 250W! Oszczędność jest niesamowita, a domek pięknie oświetlony przez całą noc.

Zobacz inne historie...

W elektrykon.pl polecamy produkty elektryczne, żarówki led i świetlówki, tanie oprawy

 w elektrykon.pl polecamy

Żarówki diodowe LED Żarówki powerLED Taśmy LED SMD i RGB Świetlówki energooszczędne Akcesoria LED, piloty, sterowniki RGB Lampy Nowodvorski Lampy na zewnątrz i ogrodowe Oprawy domowe LED Czujniki i automatykę domową Zasilacze i transformatory  

Wszystkie produkty